Co zrobić kiedy boli w weekend?

centrum medyczne przy parku Co zrobić kiedy boli w weekend

Bardzo często zdarza się, że dolegliwości, które zwykle jesteśmy w stanie zwalczyć dostępnymi w aptece bez recepty lekarstwami, są na tyle intensywne i dokuczliwe, że nie możemy czekać ani chwili dłużej na wizytę u lekarza.

Problem pojawia się wtedy, kiedy zorientujemy się, że jest piątkowy wieczór lub niedzielny poranek i wszystkie przychodnie są zamknięte.

To, co może zdarzyć się nam lub naszym dzieciom podczas weekendu to nie tylko wypadki, wymagające interwencji chirurga i pobytu w szpitalu. To również silne bóle głowy, zatok, wymioty, biegunka, silne zawroty głowy czy omdlenia. Nie zawsze mamy blisko do szpitala i nie zawsze mamy z kim do niego pojechać. Lęk przed szpitalem i syndrom „białego fartucha” to częsty problem, który blokuje nas i powoduje, że wybieramy półśrodki, aby zwalczyć ból. Tymczasem służba zdrowia proponuje pacjentom rozwiązanie w postaci nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Aby przypomnieć pacjentom o możliwości skorzystania z porady specjalisty w nagłym przypadku, polecam zapoznać się z poniższą dawką informacji na ten temat. Dzięki temu poczujecie się Państwo bezpiecznie o każdej porze dnia i nocy, wiedząc, że blisko Waszego miejsca zamieszkania dyżuruje lekarz – tłumaczy dr n. med. Marek Liniarski, specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii w Centrum Medycznym Przy Parku w Warszawie.
Kiedy przyjmie nas lekarz i dlaczego?

Dyżury POZ zostały zaplanowane tak, aby uzupełniały się ze standardowymi godzinami, w których otwarta jest przychodnia. Lekarz przyjmie nas zatem po godzinie 18.00 w dni powszednie, a dyżur trwa do 8.00 rano. Dyżury całodobowe obowiązują w dni ustawowo wolne od pracy, czyli w weekendy i święta.

Wybierając się do lekarza w nagłym przypadku musimy wiedzieć, że dyżurujący w przychodni lekarz udziela porad:

• w warunkach ambulatoryjnych,
• telefonicznie,
• w przypadkach medycznie uzasadnionych – w domu pacjenta.

Z tej formy opieki zdrowotnej możemy skorzystać w przypadku:

• nagłego zachorowania,
• nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy,
• gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.