Dietetyk Karolina Leontowicz – korzystny wpływ kawy

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie, głównie za sprawą jej aromatu i właściwości pobudzających. Okazuje się, że spożywanie jej w umiarkowanych ilościach ma korzystny wpływ na nasze zdrowie
 
zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2– picie kawy zwiększa poziom białka wiążącego hormony płciowe (SHBG). Białko to kontroluje aktywność biologiczną hormonów płciowych (testosteronu i estrogenu), które odgrywają rolę w rozwoju cukrzycy typu 2.
 
obniża ryzyko raka wątroby o około 40%. Ponadto niektóre wyniki badań sugerują, że jeśli pijesz trzy filiżanki dziennie, ryzyko zmniejsza się o więcej niż 50%.
 
zmniejsza ryzyko zgonu z powodu marskości wątroby – naukowcy zasugerowali, że picie dwóch lub więcej filiżanek kawy każdego dnia może zmniejszyć ryzyko zgonu z powodu marskości wątroby o 66%. Co więcej, konsumpcja kawy może zmniejszyć częstość marskości wątroby wśród osób pijących alkohol o 22%.
 
picie kawy “z umiarem” chroni przed niewydolnością serca oraz udarem – naukowcy zdefiniowali “z umiarem” czyli 2 europejskie puchary (równoważne dwóm 8 uncjowym porcjom amerykańskim) dziennie. Jedno z badań wykazało, że osoby, którze codziennie piły cztery kubki kawy, miały o 11% mniejsze ryzyko niewydolności serca w porównaniu z tymi, którzy tego nie robili.
 
inne przypuszczalne korzyści (wymagają dalszych badań) – przyśpieszanie spalania tkanki tłuszczowej, zmniejszenie śmiertelności, niższe ryzyko wystąpienia stwardnienia rozsianego, ochrona przed rakiem jelita grubego.
   
Większość badań wykazało korzyści z picia kawy, gdy spożywamy ją w umiarkowanych ilościach, czyli 4 lub 5 filiżanek, co stanowi równowartość 400 mg kofeiny dziennie. Należy zwrócić uwagę na fakt, że wszystkie korzyści odnoszą się do kawy świeżo mielonej, bez dodatku cukru, syropów, czy mleka.

kawa Dietetyk Karolina Leontowicz   korzystny wpływ kawy

mgr Karolina Leontowicz
http://www.apetyt-dietetyka.pl
https://www.facebook.com/apetytnazdrowiedietetyk/