Inwazja kleszczy zbliża się dużymi krokami. Zaszczep siebie i swoją rodzinę!

wizyta u lekarza rodzinnego

Lato to okres, kiedy częściej spędzamy czas na wycieczkach na wieś, do lasu czy na łąkę. Tam możemy natknąć się na kleszcza. Te małe niebezpieczne stworzenia coraz częściej pojawiają się w parkach i skwerach w mieście lub po prostu w przydomowym ogródku. Przenoszą one chorobę zwaną kleszczowym zapaleniem mózgu. Jest to ostra wirusowa choroba zakaźna, która dotyczy głównie ośrodkowego układu nerwowego. Może mieć różne postacie od zakażenia bezobjawowego do zapalenia mózgu zagrażającego życiu. Okres wylęgania choroby trwa od 2 do 28 dni od momentu ukąszenia przez kleszcza.

Najczęściej zakażenie jest bezobjawowe, może mieć jednak ciężki przebieg gdy wystąpią objawy mózgowe, móżdżkowe lub rdzeniowe. Stwierdza się następstwa pochorobowe w postaci niedowładów, depresji, zaników mięśni lub przewlekłych bólów głowy.
Najpewniejszym sposobem zabezpieczenia się przed chorobą jest szczepienie ochronne.

W Polsce zarejestrowane są dwie szczepionki przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu:

  • FSME-IMMUN (Baxter)
  • ENCEPUR(Novartis)

Skuteczność obu szczepionek jest bardzo wysoka. Żeby jednak szczepienie było efektywne należy je wykonać odpowiednio wcześniej. Podstawowy cykl szczepienia składa się z trzech dawek. Dwie pierwsze dawki podaje się w odstępie od jednego do trzech miesięcy. Najlepiej podać je przed sezonem aktywności kleszczy czyli w miesiącach zimowych, lub wczesną wiosną.

Mamy więc najlepszy moment by podjąć decyzję o rozpoczęciu szczepienia.

Trzecią dawkę szczepionki w zależności od jej rodzaju należy podać w 5-12 lub 9-12 miesięcy po drugiej. Po trzech latach od szczepienia podstawowego podajemy pierwszą dawkę przypominającą, natomiast kolejne co pięć lat.

Placówka medyczna, dbająca o zdrowie swoich pacjentów ma możliwość pilotowania szczepień i będzie przypominała o terminach kolejnych dawek.

Szczepionki są bezpieczne. Objawy niepożądane pojawiają się sporadycznie, są łagodne i szybko mijają. Można szczepić osoby w każdym wieku, dzieci już od drugiego roku życia.

Przewidziany jest również specjalny przyśpieszony schemat szczepienia dla osób zgłaszających się tuż przed wyjazdem na tereny o podwyższonym stopniu ryzyka, czyli wszędzie tam gdzie kleszcze występują masowo lub zapadalność na kleszczowe zapalenie mózgu jest wyższa.