Historia szminek sięga do bardzo dalekich czasów. Kleopatra malowała swoje usta mieszanką ołowiu oraz proszku z żuków. W XX wieku natomiast większość kobiet oszalała na punkcie czerwonej szminki od Max Factor. Dzisiaj jednak oferta szminek jest o wiele szersza, jednak pojawiają się opinie, że nie są one bezpieczne dla zdrowia i są słabej jakości. Sprawdzimy więc jakie są rodzaje szminek i co mają w składzie.

Rodzaje

  1. Szminki (pomadki) pielęgnacyjne – zawierają w swoim składzie niewielką ilość pigmentu bo tylko około 5%. Jednak poza nadawaniu ustom koloru ich zadaniem jest nawilżenie spierzchniętych ust. Zawierają one składniki odżywcze oraz filtry. Najczęściej stosuje się je podczas mrozów, jednak nadają się do używania przez cały rok.
  2. Szminki z efektem shine – zawierają one już więcej pigmentu niż poprzednik (nawet kilkanaście procent!). Ich zadaniem jest uwydatnienie ust przez kolor oraz pigment i odbijające się światło. Efektem będą optycznie powiększone usta. Szminki te nadają się idealnie do wieczornych wyjść jednak nie warto z nimi przesadzać.
  3. Szminki matowe (pudrowe) – ich charakterystyczną cechą jest bardzo duża ilość pigmentu. Nadają one ustom piękny i intensywny kolor. Nadają się one do codziennego używania oraz wieczorowych wyjść. Należy jednak ostrożnie je aplikować, ponieważ używanie takiej szminki wymaga wprawy. Na pewno przyda się lusterko oraz konturówka. Takie szminki najlepiej wyglądają na pełnych ustach, które nie wymagają dodatkowego, optycznego powiększenia.
  4. Szminki wodoodporne (trwałe) – takie szminki przeznaczone są dla kobiet, które żyją dosyć intensywnie. Nie muszą wtedy poprawiać co chwila makijażu. Szczególnie przydaje się ona podczas kolacji gdzie zwykła szminka może nie przetrwać nawet jednego dania. Warto jednak uważać na to, że takie szminki wysuszają skórę. Nie nadają się one dla kobiet, które mają problem z spierzchniętymi ustami. Do tego rodzaju zaliczamy również pomadki trwałe, niebrudzące, które dają intensywny kolor ale również nie brudzą filiżanek, butelek czy ukochanej osoby.
  5. Szminki w kremie oraz płynie – różnią się one od błyszczyka intensywnością koloru. Jednak podobnie jak on nabłyszcza, nadaje połysk oraz dodaje efekt wilgotnych ust, który optycznie powiększa usta. Dzięki pędzelkowi bardzo łatwo się je aplikuje i nie potrzeba nawet lusterka. Idealny wybór dla kobiet, które wolą mniej intensywny ale bardziej trwały i delikatniejszy makijaż.
  6. Szminki powiększające usta – są to pomadki, które optycznie powiększają usta nie tylko dzięki pigmentom, które odbijają światło ale i również dzięki kwasom hialuronowym czy kolagenowi morskiemu. To ewidentnie szminka, która przeznaczona jest dla kobiet, którym zależy na uwydatnieniu kształtu ust.

Skład oraz właściwości

Szminka nie tylko powinna nadawać ustom piękny kolor ale i również powinna mieć różne właściwości. Po potrzebach kobiet zauważyć możemy, że najbardziej pożądane szminki to takie, które są trwałe, nawilżające, kryjące oraz niebrudzące. Szminki często są oceniane również za zapach oraz konsystencję. Szminka może być również błyszcząca, połyskliwa czy matowa. Wszystko to zależy od preferencji kobiety. Oferta jest jednak bardzo szeroka i każdy znajdzie sobie coś dla siebie.

Opakowanie

W szminkach ważne jest również opakowanie produktu. Czy jest one komfortowe w użytkowaniu i czy pomaga w rozprowadzaniu kosmetyku na usta. Do wyboru mamy szminki klasyczne, z ustnikiem, z aplikatorem czy w pudełeczku. Do tych z pudełeczkiem będziemy potrzebować również pędzelka. Profesjonalni makijażyści praktycznie do wszystkich szminek używają jednak pędzelka.

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *