Jak duży może mieć wpływ pasek na stylizację? Wystarczy raz spojrzeć, żeby dostrzec znaczenie tego elementu. Elegancki pasek garniturowy nie tylko podtrzymuje spodnie na miejscu, ale i również ładnie dzieli sylwetkę na pół, podkreślając tym samym męskie proporcje.

Czym jest tak właściwie pasek garniturowy? Jest to klasyczny i minimalistyczny model wśród wszystkich pasków. Najczęściej jest on wykonany z dwóch kawałków skóry sprasowanych razem. Nie znajdziesz na nim zdobień czy kolorowych przeszyć. Jest to podstawowa zasada męskiej elegancji “im mniej, tym lepiej”. Warto również pamiętać, że coraz większą popularnością cieszą się garnitury casualowe, które są noszone na co dzień. Mają one luźniejszy styl, są wykonane z mniej formalnych materiałów i dostępne są w ciekawych wzorach i kolorach.

Klamra

Najpewniej do klasycznego ubioru sprawdzi się pasek z minimalistyczną, prostokątną klamrą. Bardzo popularne są paski ze srebrną klamrą, jednak dopuszcza się również klamry złote lub platynowe. Z reguły kolor zależy od innych dodatków do naszego stroju jak na przykład sygnet, spinek do mankietów, koperty zegara czy spinki do krawata.

Jeśli wybierasz się więc na ważne wydarzenie, unikaj zakładania paska z pełną klamrą (zwłaszcza tą zdobioną). Co więcej, taka klamra nie powinna się rzucać w oczy. Musi być dyskretna! Klamry wykonane z grubego metalu za bardzo przyciągną wzrok w okolice brzucha.

Szerokość jak i długość paska

Klasyczny pasek garniturowy posiada 35 mm szerokości. Jest to ważne, ponieważ ten rozmiar pasuje do szlufek w spodniach garniturowych. Zbyt cienki pasek nieestetycznie ułoży się na biodrach, natomiast zbyt gruby pasek nie zmieści się w szlufkach.

Również ważna jest długość paska. Bardzo częstym błędem jest branie dłuższego paska na zapas. Rozmiar paska nie oznacza długości od klamry do czubka paska, a od środkowej dziurki! Bardzo często dobrej jakości paski męskie mają nieparzystą liczbę otworów. Jest to spowodowane tym, żeby zapinać się na środkowy otwór. Pasek wygląda wtedy estetycznie, nie odstaje i nie zachodzi zanadto na plecy.

Kolor

Kolor paska garniturowego uzależniony jest od innych barw skórzanych elementów. Wyznacznikiem są natomiast głównie buty. W związku z tym, że z reguły na najważniejsze wydarzenia zakładamy czarne buty, takiego samego koloru musi być również pasek. Pamiętaj również o doborze paska zegarka do koloru butów. Wybór brązowego paska do czarnych butów będzie błędem. Jest to jednak mały błąd, ale wprawione oko z pewnością go zauważy.

Kiedy można zrezygnować z paska do garnituru?

Pasek do garnituru należy nosić zawsze wtedy, kiedy spodnie garniturowe są wyposażone w szlufki. Jeżeli w takim wypadku zrezygnujemy z paska, będzie to wyglądało nieestetycznie.

Jednak, gdy korzystasz z szelek do garnituru (jest to jak najbardziej dopuszczalne), to pod żadnym pozorem nie łącz tego z paskiem. Najważniejsze jest to, żeby dobrać odpowiednie spodnie. Spodnie garniturowe dopasowane do szelek nie posiadają szlufek. Wyposażone są one w guziki, które umożliwiają zapięcie pasów szelkowych od wewnątrz.

Podsumowując

Jeżeli kupisz dobrej jakości pasek garniturowy, posłuży Ci on przez wiele lat. Nie ma sensu wybierać tańszego modelu. Kupując odpowiedni produkt, masz pewności, że nie rozciągnie się on oraz nie popęka. Pamiętaj, że jest to nadal skóra, czyli pasek będzie wrażliwy na wilgoć. O pasek należy zadbać tak samo jak o skórzane buty, portfel czy tapicerkę samochodową.

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *