Trądzik pospolity jest chorobą dotykającą nie tylko nastolatki. Zmaga się z nim coraz więcej dorosłych osób. Leczenie takiego trądziku jest o tyle trudniejsze, że ciężej jest znaleźć przyczynę jego powstawania. Wiele osób próbuje leczyć taki trądzik domowymi sposobami. Jednak możesz być pewny, że nie pomogą one Ci się pozbyć niechcianych krost. Zalecana jest jak najszybsza wizyta u dermatologa. Im szybsze leczenie tym Twoja skóra będzie Tobie wdzięczna.

Jeżeli chodzi o trądzik o nastolatków to przyczyna jest dosyć oczywista – jest to spowodowane gwałtownym wzrostem wydzielania hormonów płciowych. Jednak u osób dorosłych nie jest to już takie oczywiste. Lekarze nie zawsze są pewni przyczyny tej choroby. Może to być stres, genetyka, zaburzenia hormonalne czy przez niektóre leki.

Nie ważne jaka jest przyczyna trądziku warto leczyć go jak najszybciej jak to możliwe. Obowiązkowa jest tutaj wizyta u dobrego dermatologa, który wyeliminuje przyczynę choroby. Rezultaty takiego leczenia mogą być widoczne dopiero po paru miesiącach, jednak warto tyle czekasz, ponieważ odzyskasz piękną cerę oraz dobre samopoczucie wynikające z dobrego wyglądu. Dermatolog może zaproponować różne leczenia – wszystko zależy od tego jakie zmiany zachodzą w twoim organizmie.

Leczenie miejscowe

Ten typ leczenia stosuje się w przypadku trądziku o łagodnym lub średnim nasileniu. Takie preparaty przybierają postać maści, żelów, kremów, żeli czy płynów i nakłada się je od razu na zmiany skórne. Takie leki mogą posiadać:

  1. Retinoidy – hamują one tworzenie się zaskórników, powstawanie stanów zapalnych jest ograniczone, a złuszczanie naskórka jest prawidłowe.
  2. Antybiotyki – w przypadku zmian zapalnych stosuje się erytromycynę oraz klindamycynę.
  3. Kwas azelainowy – posiada on działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, złuszczające oraz przeciwłojotokowe. Można go również spotkać w lekach do leczenia śladów potrądzikowych.
  4. Nadtlenek benzoilu – jak większość leków działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i złuszczająco. W takich lekach możemy spotkać preparaty złożone, czyli np. Retinoidy oraz nadtlenek benzoilu połączone razem.

Leczenie ogólne

Takie leczenie stosuje się w przypadku bardzo nasilonego trądziku. Są to leki doustne czyli np.:

  1. Antybiotyki – tetracyklina, doksycyklina, metacyklina, erytromycyna, biseptol. Leki zażywa się przez do kilku miesięcy (maksymalnie do pół roku), redukują one liczbę bakterii oraz działają przeciwzapalnie.
  2. Tabletki antykoncepcyjne – stosuje się takie, które działają antyandrogennie. Używa się ich wtedy, gdy do czynienia mamy z zaburzeniami hormonalnymi. Sprawdza się to u kobiet, którym trądzik nasila się przed miesiączką.
  3. Izotretinoina – zwalcza ona bakterie, dzięki czemu zapobiega stanom zapalnym oraz hamuje wydzielanie się łoju.

Zabiegi

Oprócz typowego leczenia trądziku, dermatolog może zaproponować zabieg, dzięki czemu zmiany zajdą szybciej a wygląd naszej skóry się poprawi. Może to być peeling medyczny czy mikrodermabrazja. Efektem będzie oczyszczona skóra, zmniejszona ilość grudek czy zwężone pory. Jeżeli powstaną jakiekolwiek blizny potrądzikowe można je usunąć za pomocą zabiegów laserowych.

Nie ma więc co liczyć, że trądzik sam z siebie zniknie. Leczenie go na własną rękę jest nieskuteczne a czasem nawet bardziej kosztowne niż wizyty u dermatologa. Trądzik to poważna choroba, którą najlepiej żeby zajął się dobry dermatolog. Podejmie od odpowiednie środki aby pozbyć się trądziku raz na zawsze.

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *