Sposób działania oraz skutki uboczne wszywek alkoholowych

Wszywki alkoholowe to środki farmakologiczne, które stosuje się w leczeniu alkoholizmu. Są one inaczej nazywane esperalem lub disulfiramem. Występuje on w formie tabletek, które wszywa się pod skórę. Substancja znajdująca się w tabletkach uwalniana jest do krwiobiegu. Jeżeli zastanawiasz się nad zastosowaniem takiej wszywki, dowiedz się jak ona działa i jakie mogą być ich skutki uboczne.

Wszywki istniały kiedyś na rynku pod nazwą esperal. Zaprzestano ich produkcji, jednak wszywki wróciły na rynek pod nazwą disulfiram. Znajduje się w nich ta sama substancja co kiedyś w esperalu. Taką wszywkę najczęściej wszywa się pod łopatką albo na pośladku. Jej działanie trwa przez mniej więcej 8 miesięcy. Tabletki pod skórę wszywa nam oczywiście doświadczony chirurg.

Sposób działania wszywek alkoholowych

Wszyte tabletki pod skórę uwalniają do krwioobiegu substancję, która blokuje działanie enzymu dehydrogenazy aldehydowej. Warto zaznaczyć, że bierze on udział w rozkładzie alkoholu w wątrobie. Dzięki temu, że enzym się blokuje, alkohol nie jest rozkładany przez nasz organizm. Dlatego zostaje w nim tylko aldehyd octowy. Odpowiedzialny jest on za szereg nieprzyjemnych objawów, które nastąpią po wypiciu alkoholu.

Mowa tutaj chociażby o bólu głowy, nudnościach, wymiotach, zwrotach głowy, kołataniu serca, duszności, poceniu się czy spadku ciśnienia tętniczego krwi. Takie objawy mogą być odczuwalne już po 10 minutach od wypicia alkoholu. Najczęściej dolegliwości te utrzymują się od 4 do 10 godzin. Wszystko tak naprawdę zależy od ilości wypitego alkoholu. Należy pamiętać o tym, że objawy te mogą wystąpić nie tylko po spożyciu alkoholu w formie płynnej. Mogą to być chociażby słodycze z alkoholem.

Działanie esperalu ma więc zniechęcić osobę uzależnioną do sięgnięcia po alkohol. Przede wszystkim jest to element terapii dla osób, które zdecydowały już, że chcą rzucić alkohol. Jest to swego rodzaju zabezpieczenie przed głodem alkoholowym lub chwilami słabości. Niestety wiele osób obawia się samej wszywki niż efektów picia alkoholu. Prawda jest taka, że esperal powoduje jedynie większą wrażliwość organizmu na wypity alkohol. Przeczytaj więcej na https://esperalbydgoszcz.com/

Przeciwskazania do stosowania wszywek alkoholowych

Niestety wszywki nie są rozwiązaniem dla każdego. Z tej metody muszą zrezygnować osoby, które uczulone są na disulfiram lub inny składnik leku. Dodatkowo odradza się stosowania wszywek osobom ze schorzeniami sercowo-krążeniowymi. Warto uważać na te tabletki jeżeli borykamy się z zaburzeniami psychicznymi lub psychozą (oprócz psychoz alkoholowych). Decydując się na esperal musimy pamiętać o tym, żeby nie spożywać alkoholu 12 godzin przed zabiegiem.

Oczywiście wszywki alkoholowe, jak każdy inny lek, może powodować skutki uboczne. Przede wszystkim zalicza się do nich nudności, wymioty, senność, reakcje skórne, stany depresyjne czy przemijająca impotencja. Kobiety w ciąży chcące skorzystać z wszywek powinny najpierw skonsultować się z lekarzem.

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *