Światowy Dzień Radiologii

centrum medyczne przy parku

 

 

W tym tygodniu, 8 Listopada miał miejsce Światowy Dzień Radiologii. Z tej okazji chcielibyśmy przybliżyć Państwu ten temat i odpowiedzieć na kilka najczęściej zadawanych pytań. Jak należy przygotować się do badania? Czy badania radiologiczne są szkodliwe dla naszego organizmu? Czy stały aparat ortodontyczny jest przeciwskazaniem do badania? Zapraszamy do krótkiej lektury 🙂

 

Radiologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się obrazowaniem ciała człowieka za pomocą promieniowania rentgenowskiego, pola magnetycznego oraz ultradźwięków. Jest podstawową metodą diagnozowania. Istnieje kilka metod obrazowania : RTG (rentgenografia), CT (tomografia komputerowa), USG (ultrasonograf), angiografia (obrazowanie naczyń krwionośnych), mammografia (diagnozowanie nowotworu piersi u kobiet) oraz MRI (rezonans magnetyczny). Aby otrzymać dokładny opis zdjęcia, należy skonsultować się ze specjalistą radiologiem. Początek radiologii należy kojarzyć z jedną osobą  – Wilhelm Roentgen. To właśnie on pod koniec XIX w. odkrył promieniowanie rentgenowskie ale dopiero kilka lat po tym odkryciu zaczęto wykorzystać je do prześwietleń ludzkiego ciała. Do Polski informacje o tym odkryciu dotarły bardzo szybko. I tak oto prof. Karol Olszewski, początkowo zaczął wykonywać pierwsze zdjęcia przedmiotom. W niedługim czasie, profesor wraz ze swoim asystentem wykonał pierwsze zdjęcie rentgenowskie w celu zdiagnozowania zwichnięcia stawu łokciowego. Warto też wspomnieć o p. Adamie Rzewuskim, który wykonał pierwsze zdjęcie RTG ludzkiego ciała.

         Czy badania radiologiczne faktycznie są szkodliwe? Z całą pewnością tak ale tak jak ze wszystkim, musimy zachować umiar 🙂. W każdej placówce sprzęt radiologiczny przechodzi cykliczne badania techniczne, które zapewniają maksymalne bezpieczeństwo pacjenta. Obecnie w związku z rozwojem nauki, wykorzystuje się znacznie mniejsze dawki promieniowania.

Czy są przeciwskazania do badań ? Wspomniany na początku aparat ortodontyczny, nie jest przeszkodą, chyba że badanie jest wykonywane okolicach jamy ustnej np. rezonans magnetyczny głowy, kręgosłupa szyjnego. Ostateczną decyzję ostateczną decyzje podejmuje osoba przeprowadzająca badanie. Zdecydowanie odradza się badania RTG kobietom w ciąży. Promieniowanie może wywołać wiele działań niepożądanych, takich jak poronienie, śmierć dziecka w łonie matki czy niedorozwój umysłowy u narodzonego dziecka. Istnieje wiele przeciwwskazań w przypadku badań MRI. Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest stymulator serca lub wszczepiony defibrylator, implant ślimakowy ucha wewnętrznego oraz metalowe ciała obce w okolicy tkanek miękkich oczodołu. Oczywiście ograniczeń co do badań jest więcej. O wszystkich zawsze powinien nas poinformować lekarz kierujący.

 

Jak należy przygotować się do badań? O to kilka informacji:

RTG (kręgosłupa lędźwiowego, jamy brzusznej, miednicy ):

W dniu poprzedzającym badanie:

 • dieta lekkostrawna, bez pokarmów wzdymających, bez napojów gazowanych, mlecznych, należy wspomóc się preparatami  przeczyszczający bez recepty (np. Regulax, Xenna, Forlax, Espumisan). Leki zażywamy zgodnie z zaleceniami na ulotce.

W dniu badania:

 • pozostajemy bez posiłku (na czczo).

USG (jama brzuszna/układ moczowy):

Dzień przed badaniem:

 • dieta lekkostrawna (bez surowych jarzyn, owoców i ciemnego pieczywa)
 • oprócz tego można przyjąć Espumisan 3 x 2 kapsułki.

6 godzin przed badaniem:

 • Nie przyjmujemy pokarmów, nie pijemy żadnych płynów oprócz wody niegazowanej.
 • Nie palimy tytoniu, nie żujemy gumy

2 godziny przed badaniem:

 • należy wypić 1 do 4 szklanek wody niegazowanej i nie oddawać moczu. Pęcherz musi być wypełniony w stopniu średnim ale nie maksymalnym.

Podczas wykonywania USG jamy brzusznej możemy zostać poproszeni o opróżnienie pęcherza.

USG PIERSI:

 • badanie wykonujemy między 1 a 10 dniem cyklu miesiączkowego lub według zaleceń lekarza

 

W przypadku USG pozostałych miejsc – nie wymaga się żadnego przygotowania.

 

Na koniec chcielibyśmy zachęcić do badań w naszej placówce J Świadczymy badania w ramach NFZ jak i również komercyjnie. W ramach badań radiologicznych wykonujemy badania USG, takie jak :

 • USG jamy brzusznej
 • USG ślinianek
 • USG węzłów chłonnych
 • USG tarczycy
 • USG jąder
 • USG tkanek miękkich
 • USG płodu
 • USG ginekologiczne
 • USG układu moczowe, nerek
 • USG prostaty

 

 

Serdecznie zapraszamy ! 🙂

Grafikę pobrano ze strony: http://dzieci-rehabilitacja.eu/dlaczego-warto-interesowac-sie-medycyna/