Światowy Dzień Walki Z AIDS

centrum medyczne przy parku

 

 

 

 

 

1 GRUDNIA to Światowy Dzień AIDS. Z tej okazji chcielibyśmy Państwu przybliżyć ten temat a przede wszystkim zachęcić do profilaktyki.

Światowy Dzień Walki z AIDS obchodzimy z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 r. W Polsce są organizowane happeningi, konferencje oraz akcje edukacyjne związane z profilaktyką.

Czym jest AIDS ? Jakie są objawy? Jak zabezpieczyć się przed tą chorobą?

AIDS to inaczej Zespół Nabytego Niedoboru Odporności, który jest wywołany przez wirus HIV. To on powoduje wyniszczenie układu immunologicznego. Wirus przenosi się poprzez: stosunek seksualny, krew osoby zakażonej oraz wewnątrzmacicznie. Choroba w różnych okresach może przebiegać bezobjawowo. U osób zarażonych mogą jednak występować takie objawy jak: osłabienie,  gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, biegunka, nietypowe zapalenia płuc jak również infekcje grzybicze. W celu ostatecznego potwierdzenia choroby, należy wykonać badania laboratoryjne.

Profilaktyka oraz edukacja to najskuteczniejsza metoda zabezpieczenia się przed chorobą. Należy unikać sytuacji, w których łatwo o przeniesienie się wirusa.

Pamiętajmy o kilku ważnych zasadach:

  • unikajmy przypadkowych kontaktów seksualnych
  • zachowujmy ostrożność w przypadku skaleczenia się przez obcą osobę, w szczególności przy udzielaniu pierwszej pomocy
  • tatuaże i zabiegi kosmetyczne wykonujmy tylko w sprawdzonych miejscach
  • nie pożyczajmy osobistych przyborów kosmetycznych