Wizyta u ginekologa

reumatolog warszawa wola

Standardy zachodu wkroczyły do Polski. 

Wiele kobiet czuje niepokój i skrępowanie przed wejściem do gabinetu ginekologicznego, a młode dziewczęta często odkładają pierwsza wizytę tak długo jak tylko się da. Mimo tego, iż zauważają niepokojące objawy nie odwiedzają lekarza. Perspektywa odwiedzin gabinetu ginekologicznego wywołuje u  kobiet stres. A przecież wcale nie musi tak być! Każda z nas może przygotować się do wizyty w gabinecie ginekologicznym tak, by była ona jak najmniej krępująca.

Jak to powinno się odbywać

Na początku wizyty lekarz ginekolog przeprowadza z pacjentką bardzo dokładny wywiad indywidualny własny oraz wywiad rodzinny. Pyta o datę pierwszej i ostatniej miesiączki, przebieg cyklu (długość, regularność, charakter krwawień, ewentualne plamienia), obecne bądź przebyte schorzenia, zabiegi, operacje w okolicach narządów rodnych, wszelkie dolegliwości w okolicach intymnych.

Następnie lekarz przechodzi do badania ginekologicznego, które jest najważniejszym elementem wizyty. Badanie składa się z oglądania  narządu rodnego przy pomocy wziernika oraz badania palpacyjnego. Badanie pozwala na ocenę stanu śluzówki, pochwy, szyjki macicy, pęcherza moczowego, jajowodów i jajników. W tym czasie lekarz może również pobrać cytologię oraz materiał do szybkiego badania bakteriologicznego za pomocą mikroskopu, po którym wynik pacjentka otrzymuje już po kilku minutach. Najczęściej wykonywanym badaniem cytologicznym u kobiet jest ocena mikroskopowa komórek nabłonka wielowarstwowego płaskiego pokrywające
go część pochwową szyjki macicy, po uprzednim ich wybarwieniu i utrwaleniu metodą Papanicolaou. Badanie to pozwala wykryć nie tylko stany zapalne i określić ich przyczynę, ale także uchwycić wczesne zmiany nowotworowe, kiedy nie dają one żadnych dolegliwości, a co najistotniejsze są całkowicie uleczalne. Dlatego też profilaktycznie powinno być wykonane raz w roku. Od niedawna w Polsce dostępna jest cytologia cienkowarstwowa tzw. cytologia na podłożu płynnym (LBC), odznaczająca się nawet dwukrotnie większą dokładnością. Badanie LBC cechuje się dużo wyższą wykrywalnością szkodliwych komórek, oraz zezwala na przeprowadzenie dodatkowych testów z tej samej próbki, np. wirusa HPV, chlamydia trachomatis i innych. W krajach o najbardziej rozwiniętej opiece zdrowotnej cytologia cienkowarstwowa zastępuje metodę klasyczną. Regularne badanie cytologiczne powinno być obowiązkiem każdej dorosłej, nowoczesnej, dbającej o siebie i swoich bliskich kobiety bez względu na to w jakim jest wieku biologicznym.
W trakcie badania ginekologicznego, lekarz może również wykonać badanie kolposkopem. Kolposkopia polega na oglądaniu powierzchni szyjki macicy, dolnej części jej kanału oraz pochwy i sromu przy pomocy urządzenia optycznego – kolposkopu. W badaniu ocenia się strukturę przestrzenną nabłonka, jego barwę, układ i przejrzystość oraz rysunek naczyń krwionośnych. Kolposkopia pozwala w ciągu kilku minut ustalić rozpoznanie, podjąć odpowiednie decyzje dotyczące terapii i w niektórych przypadkach przystąpić natychmiast do leczenia. Kolejnym etapem wizyty jest badanie palpacyjne, które pozwala na ocenę  poszczególnych narządów poprzez dotyk. Przy pomocy tego badania lekarz może określić m.in. wielkość, sprężystość,położenie i ruchomość macicy oraz przydatków, jak również odczuwanie bólu i reakcję mięśni na ucisk.

Bardzo ważnym rutynowym badaniem wykonywanym podczas każdej konsultacji ginekologicznej jest badanie piersi. Prawidłowo wykonane badanie składa się z dwóch części: oglądania i badania palpacyjnego obejmującego badanie piersi i sąsiadujących węzłów chłonnych. Należy przy tym pamiętać iż palpacyjne badanie piersi jest przedmiotem obowiązkowej, comiesięcznej samokontroli każdej kobiety po 20 roku życia.

W trakcie wizyty lekarz  może też wykonać badanie USG ginekologiczne transwaginalne (przezpochwowe) lub przez powłoki brzuszne, oraz USG piersi.

Po wykonaniu wszystkich niezbędnych badań lekarz przedstawia pacjentce wnioski płynące z uzyskanych informacji. Jeśli istnieje potrzeba pacjentka otrzymuje skierowania na wykonanie dodatkowych badań, np. mammografię czy też badania laboratoryjne. Na tym etapie wizyty pacjentka otrzymuje również niezbędne recepty i zaświadczenia lekarskie.

Drogie Panie, nauczmy się myśleć o wizycie u ginekologa bez poczucia zażenowania czy wstydu. Jest on doradcą i przyjacielem naszej kobiecości.