Zadbaj o swoje serce !!!

dr-Balsam-Paweł-kardiolog-300x300 dr n. med. Paweł Balsam

 

dr Balsam Paweł kardiolog 300x300 Zadbaj o swoje serce !!!

dr n. med. Paweł Balsam

 

W dzisiejszych czasach choroby układu sercowo-naczyniowego dotyczą osób w każdym wieku. Na zaburzenia pracy serca ma wpływ wiele czynników takich jak zła dieta, brak ruchu, stres, palenie papierosów. Jedną z dolegliwości, która w dużej mierze zależy od trybu życia jest wysokie cieśnienie krwi zwane nadciśnieniem tętniczym, które zwiększa ryzyko chorób serca, udaru a nawet chorób nerek.

Niestety wielu pacjentów zgłasza się do kardiologa, gdy nadciśnieniu towarzyszy szereg innych dolegliwości jak np. choroba niedokrwienna lub gdy wystąpił zawał.

Profilaktyka

Jak podkreśla pracujący w naszej palcówce dr n. Paweł Balsam ważnymi elementami w profilaktyce nadciśnienia tętniczego są:

  • monitorowanie ciśnienia krwi (w domu lub w gabinecie lekarskim)
  • odpowiednia dieta: należy wybierać żywność o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych i zwiększyć spożywanie pełnoziarnistych produktów   zbożowych, ryb (zwłaszcza tłustych), chudego mięsa oraz niskotłuszczowych  produktów mlecznych
  • utrzymanie zdrowej wagi ciała
  • ograniczenie spożywania soli, gdy cieśnienie jest wysokie

W celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia powikłań nadciśnienia tętniczego, zaleca się wizytę u lekarza kardiologa, który po przeprowadzeniu wywiadu, zdecyduje o dalszej diagnostyce w ramach której wykonuje się m.in. tzw. echo serca, EKG a także badania krwi (fibrynogen, d-dimery, sód, potas, lipidogram).